اکستاسی

 

 

اكستازي چيست و به چه شكلهائي يافت مي‌شود ؟

دلايل مصرف قرص اكستازي چه چيزي مي‌تواند باشد ؟

به نظر شما حالات فرد پس از مصرف قرص اكستاسي چگونه است ؟

عوارض مصرف اكستاسسي به چند صورت است ؟

 

 


 

 اكستازي چيست و به چه شكلهائي يافت مي‌شود ؟

تا چندين سال قبل مواد مخدر رايج در جامعه موادي مانند : حشيش ، ترياك ، شيره ، هروئين و .... بوده اما هم اكنون مواد مخدر ساخت بشر به عنوان پديده اي نو رايج گرديده است . يك نوع از اين مواد اكستازي يا X مي‌باشد .

اكستازي يكي از مواد اعتيادآور و رايج در ميان بعضي جوانان امروزي است . بر اساس آمارهاي تخميني 8/2 ميليون جوان در سراسر دنيا حداقل يك بار در طول عمر خود از اين ماده استفاده كرده اند و عده اي از آنها مصرف اين ماده را ادامه مي‌دهند

اين ماده مخدر بسيار خطرناك بوده و به شكلهاي مختلف تزريقي ، قرص ، ژل ، بر چسب و نوشيدني موجود مي‌باشد .اكستازي معمولاً به شكل قرصهاي رنگي است كه روي اين قرصها شكلهائي مانند قلب ، پروانه ، ستاره ، حروف لاتين و ....حك شده است و در بسته هائي به شكل ميكي موس ، يوكمان و .... ارائه مي‌شود .

مصرف كنندگان اين قرصها نيز نام هاي مختلفي روي آنها گذاشته اند. از جمله قرص X ، قرص عشق ، قرص نشئه ، بمب شادي ، داروي هم آغوشي ، سوپرمن ، مرسدس ، استاد ، جت و......

 

دلايل مصرف قرص اكستازي چه چيزي مي‌تواند باشد ؟

هر فردي ممكن است به دلايل مختلفي داروهاي به اصطلاح نشاط آور و يا قرص هاي اكستازي را امتحان كند .

- بايد گفت بسياري از جوانان تحت تأثير سخنان دوستان خود در مورد ايجاد احساسات هيجان انگيزكاذب و از بين رفتن معيارهاي اخلاقي ، از اين ماده استفاده مي‌كنند.

- مشكلات خارج از توان فرد ، مشوقي نيرومند براي مصرف چنين موادي است . بعضي افراد براي رهائي از آلام ناشي از صدمات روحي يا مشكلات جسمي به اين داروها پناه مي‌آورند.

- فرار از افسردگي ، رسيدن به آرامش ، داشتن لحظاتي شادتر و ايجاد تنوع در روند يكنواخت و مأيوس كننده زندگي از ديگر دلايل روي آوردن جوانان به اين قبيل مواد است .

- يكي ديگر از علل افزايش مصرف اين دارو تبليغات غلط در مورد آن است . فروشندگان آن به جوانان مي‌گويند آثار مضر اين دارو از آثار الكل و تنباكو بيشتر نيست . اين قرصها بي خطر مي‌باشند و فرد را آرام و با نشاط كرده و درك شخصي را بالا مي‌برد . توجه كنيد : فروشندگان براي فروش و توزيع اين مواد از اين توجيه ها استفاده مي‌كنند.

 

به نظر شما حالات فرد پس از مصرف قرص اكستاسي چگونه است ؟

15 تا 20 روز بعد از مصرف قرص هاي اكستاسي آثار سوء قرص ها مشاهده مي شود .

- اكستاسي بر مغز اثر گذاشته و باعث تأثير بر تفكر ، خلق و خو و حافظه مي‌گردد. پس از مصرف شخص نمي تواند موقعيت صحيح خود را درك كند و دچار توهم مي شود و از نظر فضا – مكان و زمان نمي‌توانند به درستي تشخيص صحيح داشته باشند.

و موارد زيادي از پرت شدن از پنجره خودرو ديده شده كه شخص به علت عدم تشخيص پس از مصرف قرص به اين موارد دچار شده است .

- همچنين ديده شده به بعضي افراد حتي خود را پرتقال و مگس حس مي كرده اند .

عوارض مصرف اكستاسسي به چند صورت است ؟

- بايد گفت كه مصرف اين قرصها باعث افسردگي ، گيجي ، اضطراب بيش از حد ، سوء ظن و بدبيني جنون و .... مي‌شود .

- اقدام به خودكشي و خود زني پس از مصرف اين قرص ها نيز گزارش شده است .

- مصرف اكستاسي همچنين باعث تغييرات فشار خون ، افزايش ضربان قلب ، اتساع مردمك ، لرز، تهوع و استفراغ ، نارسائي كليه ها و .... مي‌گردد.

- مصرف اين قرص ها در بعضي موارد سبب مسموميت ، تشنج ، اغماء و مرگ خواهد شد .

نكته مهم :

بايد توجه داشت كه فقط يك بار مصرف اكستاسي آثار مخرب اين قرص بر مغز تا 7 سال ادامه دارد و صحت اين مطب توسط عكسهاي گرفته شده از مغز در طرحهاي تحقيقاتي به اثبات رسيده است .

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1387-8-1 11:45        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ